Yükleniyor Lütfen Bekleyin...
info@isingoz.com Tel: 0(364) 213 7639 - 0(364) 224 4291

Göz Estetiği (Oküloplasti)

Torbalanmış kapaklar ve düşük kaşlar bir insana sürekli olarak üzgün ve yorgun bir görünüm verebilir. Birçok göz, kozmetik plastik cerrahi ile daha genç, canlı, daha az yorgun görünüm kazanabilir. Blefaroplasti, gözkapağındaki fazla deri ve yağın alınması ameliyatıdır. Lokal anestezi altında yapılır.

Üst kapak blefaroplastisinde üst kapak kıvrımı hizasından kesi ile ameliyat yapıldığından ameliyat izi kalmaz.

Alt kapak blefaroplastisinde ameliyat kesisi kapağın iç yüzeyinden veya kapağın dış yüzeyinde kirpiklerin altından yapılır. İçten yapılan kesi iz bırakmaz, dıştan yapılan kesi zar zor görülür, nedbe zamanla gözden kaybolur.

Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS) Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS)

Göz kapağı düşüklüğüne ptozis denir. Hastalar daha iyi görmek için kaşlarını kaldırırlar. Doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda göz tembelliği, şaşılık, astigmatizm, bulanık görme olabilir. Erişkinlerde genellikle yaşlılığa bağlı, katarakt veya diğer göz ameliyatlarına, yaralanmalara, sinir felcine bağlı ptozis meydana gelir.

Ptoziste, gözkapağı adale fonksiyonu zayıfsa askı ameliyatı yapılır. Adale fonksiyonu orta veya iyi derece ise adale kuvvetlendirme ameliyatı (levator prosedürleri) yapılır, daha estetik ve fonksiyonel netice verir, uykuda veya göz kırparken göz açık kalmaz.

Erişkinlerde genellikle lokal anestezi altında ameliyat yapılır. Göz ertesi gün açık bırakılır. Ameliyatın ertesi günü, bir hafta ve bir ay sonra kontrol edilir.

Çocuklarda gözbebeğini kapatan kapak düşüklükleri acil olarak tedavi edilirken, gözbebeğini kapatmayan kapak düşüklüğü, çocuğun psikolojik olarak hasar görmemesi için ilkokula başlamadan önce tedavi edilir.

Kliniğimizde tüm yaş gruplarına, tüm ptozis cerrahi prosedürleri, daha önce yetersiz ameliyat olmuşlar da dahil olmak üzere uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS)
Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS)

Sol alt kapakta keratinizasyon gelişmiş, yaşlılığa bağlı ileri derecede ektropiyum.

Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS)

Üst kapakta düşüklük ve alt kapakta gevşeklik bulunan hastada dışarıdan da gözlenebilen belirgin sulanma, yaşarma var ve ameliyat sonrası görünümü.

Göz kapağının dışa doğru dönmesine ektropiyum denir, alt kapakta meydana gelir. Sulanma, batma, ışığa karşı hassasiyet ve korneada kurumaya, bazen görmede bulanıklığa yol açar. Sıklıkla yaşlılıkta cildin gevşeyip sarkmasına bağlıdır. Bazen yaralanmalar, yüz felci, bazı cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşur.

Genellikle lokal anestezi altında göz kapağı ve adaleler sıkılaştırılarak tedavi edilir. Ameliyat günü gözün kapalı kalması yeterli olur. Ertesi gün normal yaşantısına devam edebilir. Ameliyattan bir gün, bir hafta ve bir ay sonra kontrol edilir. Daha önce yeterli düzelme sağlanamayan hastalar da kliniğimizde etkin bir şekilde tedavi edilmektedir.

Scroll to Top