Yükleniyor Lütfen Bekleyin...
info@isingoz.com Tel: 0(364) 213 7639 - 0(364) 224 4291

Şaşılık Tedavileri

Gözlerin farklı noktalara doğru yönelmesi durumuna şaşılık denir. Bir gözün diğerine göre farklı noktaya doğru yönelmesine bağlı olarak içe doğru, dışa doğru, yukarı veya aşağı doğru şaşılık olabilir. Bu problem her zaman olabilir veya ara ara meydana gelebilir. Bazı çocuklarda doğuştan kayma olabilir, bazılarında daha sonra oluşabilir. Kayma başlayınca beyin iki gözden birinin görüntüsünü baskılayabilir veya çift görme oluşabilir. Tedavi edilmezse binoküler görme ve stereopsis denen iki gözün birlikte derinlikli görmesi engellenmiş olur ve göz tembelliği gelişebilir. Erişkinlerdeki şaşılık, genellikle tedavi edilmemiş veya başarılı olarak tedavi edilmemiş çocukluk şaşılığının ilerlemesi ile oluşur. Bazen de erişkinlerde bir travma veya hastalık sonucu şaşılık gelişir ve çift görmeye neden olur. Tedavinin şekli şaşılığın tipine bağlı olarak değişir. Genellikle gözlük, prizma veya cerrahi tedavi uygulanır. Şaşılık tedavisinde üç basamak uygulanır.

1. Mümkünse altta yatan neden tedavi edilir.
2.Göz tembelliği tedavi edilir.
3.Ameliyat ile gözlerin aynı noktaya bakması temin edilmeye çalışılır.

Tedavi ne kadar erken olursa, göz tembelliği ihtimali azalır. Bazı şaşılıklar ameliyatsız tedavi ile düzelirken, bazıları yalnızca ameliyatla düzeltilebilir. Ender bazı şaşılıklarda başarılı tedavi imkânları yoktur. Ancak günümüzde, eskiden tedavisi pek mümkün olmayan birçok şaşılık çeşitlerinde tedavi yapılabilmektedir.

Çocuklarda burun kökünün geniş olması şaşılık görünümünü taklit eder. Özellikle yana bakışta yanlış olarak içe şaşılık görünümü verebilir.

Doğuştan olan şaşılıkların en uygun ameliyat zamanı 6 ay- 12 ay arasıdır. Çocuklarda sonradan oluşan şaşılıklar için tavsiye edilen ameliyat zamanı 4 yaş ve öncesidir. Okula başlamadan önce ameliyatın yapılması çocuğun arkadaşları arasında psikolojik sorunlar yaşamaması için de önemlidir. Geciktikçe görme tembelliği, iki gözün birlikte görme ve derinlikli görme yeteneğini kazanmasında güçlükler fazla olur.

Şaşılık cerrahisi sırasında cerrah, göz adalelerini sıkılaştırarak veya gevşeterek gözlerin pozisyonunu düzenler. Gözlerin aynı noktaya bakar hale getirilmesi hem onların birlikte çalışmasını sağlar, hem de görünümünüzü düzeltir. Geçmişte, çoğu göz doktoru erişkinlerdeki şaşılığın başarıyla tedavi edilemeyeceğine veya tedavinin yalnızca estetik fayda sağlayacağına inanırdı. Erişkinlerdeki şaşılığın düzeltilmesi ile birçok erişkinde çocuklardaki kadar fayda sağlanabilmektedir. Erişkinlerdeki şaşılığın düzeltilmesi ile derinlikli görme, iki gözün birlikte çalışmasına bağlı görme alanında genişleme sağlanabilir. Birçok hastada ameliyat sonrası, iletişim becerileri, mesleki etkinlikler, okuma, sürücülük becerileri, özsaygıda artış gözlenmiştir.

Merkezimizde 6 aylık bebekten 70 yaşındaki erişkin hastaya kadar her yaş grubunda şaşılık ameliyatları başarı ile yapılmaktadır. Daha önce yetersiz düzeltme yapılmış veya aşırı düzeltme yapılmış (örneğin: içe kayan göz ameliyat sonrası dışa kaymışsa) hastalar da kliniğimizde etkili olarak ameliyat edilmektedir. İçe doğru, dışa doğru, yukarı ve aşağı doğru, oblik kaymalar, bazı bakış kısıtlılıkları, ara ara olan kaymalar, uzak yakın farklılığı olan kaymalara müdahale yapılmaktadır.

Yana baktıran, yukarı aşağı baktıran rektus adalelerine, alt oblik ve üst oblik adalelere müdahaleler, nistagmus ameliyatı, Faden ameliyatı, botulinum toksin uygulaması yapılabilmektedir.

Dokuz ile elli yaş arası göz tembelliği olan hastalarda var olan görmeyi ortalama yüzde atmış civarında artırabilen Nörovizyon tedavisi verilebilmektedir.

Merkezimizde Yapılan Şaşılık Ameliyatları
Dışa Şaşılık
Merkezimizde Yapılan Şaşılık Ameliyatları
Brown Sendromu
Merkezimizde Yapılan Şaşılık Ameliyatları
İçe Şaşılık
Merkezimizde Yapılan Şaşılık Ameliyatları
Oblik Adale Hiperfonksiyonu
Scroll to Top